Witam na oficjalnym blogu kancelarii.
adw. dr Radosław Kostrubiec
Prawo do posiadania obrońcy wyznaczonego z urzędu w procedurze karnej jest zagwarantowane w ustawie zasadniczej. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 42 ust. 2 stanowi, że „każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu”. Powyższa zasada została ujęta także w art. 6 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, iż oskarżonemu przysługuje prawo do obrony w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy.
Zgodnie z art. 78 § 1 k.p.k. oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów brony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Powyższa regulacja odnosi się do sytuacji, w której oskarżony chce korzystać z pomocy adwokata, ale jego sytuacja finansowa na to mu nie pozwala. W powyższej sytuacji prezes sądu lub referendarz sądowy wyznacza wspomnianej osobie obrońcę z urzędu w sytuacji, gdy uzna, że warunki materialne oskarżonego lub podejrzanego nie pozwalają na skorzystanie przez niego z obrońcy z wyboru.
Złożenie wniosku o wyznaczenie obrońcy z urzędu przez oskarżonego może nastąpić zarówno w formie pisemnej (pismo skierowane do sądu i to na każdym etapie postępowania), jak i ustnej (np. do protokołu przesłuchania w charakterze oskarżonego). „Należyte wykazanie”, że oskarżony nie może ponieść kosztów obrony oznacza konieczność dowiedzenia, że poniesienie kosztów obrony wiązałoby się z realnym uszczerbkiem dla oskarżonego i jego rodziny. Prezes sądu indywidualnie ocenia każdy przypadek i w uzasadnionych przypadkach wyznacza obrońcę w drodze postanowienia. Postanowienie to ma charakter zaskarżalny.
Kodeks postępowania karnego określa katalog spraw, w których korzystanie z pomocy adwokata jest obowiązkowe niezależnie od sytuacji materialnej oskarżonego, wówczas prezes sądu właściwego do rozpoznania sprawy, wyznacza obrońcę z urzędu, jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru. Obrona obligatoryjna przysługuje, m.in. w przypadkach, gdy oskarżony jest: nieletni, głuchy, niemy, niewidomy, zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę, gdy złożony był w sprawie wniosek o wznowienie postępowania a oskarżony zmarł lub zachodzą przesłanki do zawieszenia postępowania i wnioskodawca nie ma wyznaczonego obrońcy z wyboru. Oskarżony musi mieć także obrońcę w postępowaniu przed sądem okręgowym jako sądem pierwszej instancji, jeżeli zarzucono mu zbrodnię.
adwokat Radosław Kostrubiec Zamość
Dzień dobry
Mam na imię Aneta Agnieszka wychowuje dwoie dzieci sama opieka społeczna chce mi zabrać odbyło się posiedzenie ja nie mogłam być ani zrobili coś za moimi plecami. Ddam o dzieci ani ciogle się przywalił do wszystkiego. Proszę mi pomuc bo sama nie wiem co mam robić już.