Witam na oficjalnym blogu kancelarii.
adw. dr Radosław Kostrubiec
Przy wykroczeniu wskazanym w art. 87 §1 k.w. tj. prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym w stanie po użyciu alkoholu Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Stan po użyciu alkoholu zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi występuje przy stężeniu alkoholu we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Zakaz prowadzenia pojazdu za wykroczenia orzekany jest w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat.
Z powyższej analizy wynika, że każde prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu musi skończyć się tzw. zabraniem prawa jazdy. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 28 §1 pkt 1 k.w. zakaz prowadzenia pojazdów znajduje się w katalogu środków karnych, natomiast według art. 39 §1 k.w. Sąd może odstąpić od wymierzenia środka karnego w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości osobiste i warunki osobiste sprawcy. Wobec powyższego ustawodawca dopuszcza możliwość odstąpienia od odebrania prawa jazdy osobie popełniającej wykroczenie związane z prowadzeniem pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.
Warto pamiętać, że Sąd rozpatrujący sprawę sam może nie wiedzieć o naszej sytuacji życiowej oraz nie posiadać wiedzy o zaistnieniu u nas wypadku zasługującego na szczególne uwzględnienie. Niezwykle istotne jest przekazanie Sądowi orzekającemu powyższych informacji. W przypadku omawianych spraw Sąd często wydaje wyrok nakazowy, wobec czego konieczne jest przekazanie powyższych informacji po wniesieniu sprzeciwu od wskazanego orzeczenia. W powyższej sytuacji można złożyć wniosek o skazanie w określony sposób bez przeprowadzenia rozprawy zawierający prośbę o odstąpienie od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli Sąd uwzględni nasze argumenty, popełnienie wykroczenia z art. 87§1 k.w. nie musi kończyć się zakazem prowadzenia pojazdów.
Adwokat Radosław Kostrubiec Zamość 2016
Witam mam pytanie policja mi zatrzymała prawo jazdy ponieważ nie ustapilam im pierwszeństwa przejazdu jak jechali do wypadku tajnym autem ale na sygnale ja ich po prostu nie zauważyłam bo celowo bym przecież tego nie zrobiła zjechali mi drogę nie wiedząc co się dzieje gwałtownie zahamowalam żeby w nich nie uderzyć i pan policjant otworzył drzwi mojego auta krzycząc nawet się nie wylegitymowal tylko powiedział daje pani prawo jazdy nieustapila pani pierwszeństwa i prawie doprowadziła do zderzenia czołowego nawet nie dał mi pokwitowania że zabrał mi prawo jazdy ponieważ za mną jechało auto i musiało też zahamować ale co w tym momencie miałam zrobić jak mi oni zajechali drogę nawet nie wiedziałam o co chodzi bo spokojnie sobie jechałam nieświadoma że popełniłem jakieś wykroczenie a tu policja zabiera mi prawo jazdy i kieruje wniosek do sądu na podstawie artykułu 86.1.3 czy sąd może zatrzymać mi prawo jazdy na dłuższy okres skoro nie zrobiłam tego celowo i nie czuje się winna?
Szanowna Pani,
zgodnie z treścią art. 86 §3 Kodeksu wykroczeń, w razie popełnienia wykroczenia polegającego na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym można orzec zakaz prowadzenia pojazdów. To do właściwego sądu rejonowego będzie należało wydanie postanowienia o zwrocie prawa jazdy lub o jego zatrzymaniu – po dokonaniu uprzedniej analizy okoliczności sprawy. W przypadku, gdyby wydano postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy możliwe jest złożenie zażalenia na powyższe postanowienie w ciągu 7 dni.
Proszę o wipis jak zachowuje się w ubezpieczyciel w razie wypadku z osobą nie posiadającą uprawnień do kierowania pojazdem.